Ana sayfa Spor Vücut kompozisyonu nedir ve neden önemlidir?

Vücut kompozisyonu nedir ve neden önemlidir?

0

Vücut kompozisyonu insan vücudundaki yağ oranı ile ilgilidir ve sportif performans üzerine önemli derecede etkisi vardır. Vücut kompozisyonu genetik ve beslenme faktörlerinin bir ifadesidir. Bu ifade hastalık, egzersiz ve çevresel faktörlere göre değişmektedir.

Vücut kompozisyonu genel olarak iki yöntemle değerlendirilir. Bu iki yöntem somatotip ve vücut yağ oranın belirlenmesidir. Vücut kompozisyonu sıklıkla vücut ağırlığı, deri kıvrımı kalınlıkları ölçümleri (skinfold ölçümleri), çap / çevre ve vücut kitle indeksi (VKİ) gibi antropometrik ölçümler, nuklear rezonans görüntüleme, nuklear manyetik rezonans görüntüleme, total vücut su miktarı, kreatinin atılımı, hidrodensitometri, biyoelektrik empedans gibi yöntemler ile belirlenmektedir. Sporcuların vücut kompozisyonunun değerlendirilmesi, performansı optimize etmeye ve antrenman rejimlerinin başarısını izlemeye yardımcı olabilir, bu nedenle profesyonel sporcular için büyük önem taşır. Sporcularda vücut kompozisyonunun optimize edilmesi sporcuların kardiovasküler enduranslarının ve kuvvetlerinin artmasında olumlu yönde etkisi vardır. Vücut kompozisyonundaki olumsuz değişimler sağlıkla ilgili sorunlara da neden olabilmektedir, çok düşük vücut kütlesine sahip olan sporcular dehidrasyona bağlı aşırı kütle değişiklikleri, beslenme bozuklukları gibi sorunlarla karşılaşabilirler.

Futbolda performansı etkileyen taktik, teknik ve fiziksel uygunluk düzeyinin yanında performans ile antropometrik ölçüm parametreleri arasında ciddi bir ilişki vardır. Elit futbolcularda yapılan çalışmalarda vücut yağ oranı azalan sporcuların hızlarında artış saptanmıştır. Futbolcularda fazla kas kütlesinin ve düşük yağ dokusunun bulunması sıçrama ve koşma gibi kabiliyetlerde avantaj sağlamaktır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here