Ana sayfa Spor Sporda genel kuvvet, maksimal kuvvet, çabuk kuvvet ve esneklik nedir?

Sporda genel kuvvet, maksimal kuvvet, çabuk kuvvet ve esneklik nedir?

0
Kuvvet

Kuvvet; bir direnç ile karşılaşınca iskelet kasların kasılabilmesi veya bu dirence belirli bir seviyede dayanabilme durumudur. Kuvvet genellikle kendi içinde genel kuvvet, özel kuvvet, maksimal kuvvet ve çabuk kuvvet şeklinde sınıflandırılır. Genel kuvvet; herhangi bir spor dalına ait olmayan, vücutta bulunan tüm kasların ürettiği kuvvettir. Özel kuvvet; bir spor branşında gerekli olan o spor branşının özelliğine uygun olan ve ihtiyaç duyulan kuvvettir. Maksimal kuvvet, bir sporcu bir direnç ile karşı karşıya kaldığı zaman bu direnci yenebilmesi için uygulanması mümkün olan en büyük kuvvettir. Çabuk kuvvet ise; en kısa zaman dilimi içerisinde meydana gelen en büyük kuvvettir.

Kuvvet bir direnç karşısında belli seviyede dayanabilme, o direnci karşılayabilme kabiliyetidir. Fizyolojik olarak; kas kontraksiyon yaparken o kasta meydana gelen gerilimdir. Dirençle karşılaşıldığında devreye giren kasların kasılabilmesi ve bu direnç karşısında maksimal bir eforda dayanabilmesi gerekmektedir. Hareketin biyomekaniksel özelliği ve kas gruplarının kontraksiyon yapma büyüklüğüne göre sporcular en yüksek seviyede kuvvet üretebilirler. Maksimum çaba harcanarak az bir zamanda ortaya konan patlayıcı güç özelliği olan kuvvet, özellikle topa vurma, sıçrama ve atlama gibi aktivitelerin yoğun tempoda olduğu futbolda önemli bir yer tutar.

Esneklik nedir?
Sağlıkla ve performansla ilgili fiziksel uygunluk bileşenleri içerisindeki enönemli komponentlerden olan esneklik; bir veya daha fazla eklemin belirli normaleklem hareket sınırlarında hareket etmesi ve kasın boyunda meydana gelen uzayabilmeyeteneğidir. Eklemin tam bir hareket açısıyla (range of motion – ROM),sakatlanmaya neden olmadan hareket etmesi için gerekli olan bir fiziksel uygunluk parametresidir.

Esnekliğin, eklemi oluşturan kemiklerin yüzey uyumu ve eklemi çevreleyen kas, tendon, ligament ve eklem kapsülü laksitesiyle önemli ilişkisi bulunmaktadır. Ayrıca esneklik; merkezi sinir sistemi fonksiyonlarının durumuna, harekete katılan eklemlerin anatomik yapısına, harekete katılan kasların kuvvetine ve uzayabilirliğine, yaşa, cinsiyete, bulunan çevrenin iklim özelliklerine, yorgunluğa, ısınmaya, antrenmanın kalitesine, yapılan antrenmanların saatlerine bağlı olarak da etkilenebilmektedir.

Esneklik kabiliyeti, futbolcuların hem fiziksel hem de teknik becerilerinin gelişmesinde olumlu bir etkiye sahiptir. Esnekliğin yeterli seviyede olması, futbola özgü hareketlerin daha kaliteli, daha kuvvetli ve hızlı yapılmasına, futbolcunun koordinasyonunun ve performansının gelişmesine, sakatlanma riskinin azaltılmasına önemli derecede katkı sağlar.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here