Ana sayfa Sağlık A vitamininin görevleri nelerdir? Vitaminin eksikliği nelere yol açar?

A vitamininin görevleri nelerdir? Vitaminin eksikliği nelere yol açar?

0

A vitamininin fonksiyonu nedir?

– A vitamini görme olayında önemli role sahiptir. Özellikle düşük aydınlatmaya sahip ortamlarda ışığı algılayabilmemizi sağlar. Gözün arkasında A vitamini içeren özelleştirilmiş hücreler bulunur. Bu hücreler ışıkla temasa geçtiğinde kimyasal olarak değişikliğe uğrar ve beyne ışığın varlığını belirten sinyaller yollar. A vitamini görme fonksiyonunda önemli olan Rodopsinin yapısında bulunur. Rodo; retinol, opsin ise bir proteindir.

– Vücuttaki A vitamininin büyük kısmı vücut dokularını örten epitel hücrelerinin oluşumunda görevlidir. Özellikle epitelyum dokularının yapısında bulunan mukopolisakkaritlerin oluşumunda A vitamini görevlidir. Bu hücreler, deri, akciğer zarları, bağırsaklar, sinüs boşlukları, idrar kanalı ve üreme sisteminin dokularını oluştururlar. Yan yana eklenerek düşünülürse epitel hücreleri vücutta geniş yüzey alanı oluştururlar.

– A vitamini, özellikle çocukların ve ergenlerin kemik gelişiminde hayati öneme sahiptir. Kemik gelişimi, kemiklerin şekillenme ye başladığı kemik uç kısımlarında meydana gelir ve kemik boylarının uzamasını sağlar.

A vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar nelerdir?

Eksikliği; A vitamini eksikliği sonucunda birçok sorun ortaya çıkar. Ancak eksikliği sonucunda oluşan belirtilerin ortaya çıkması aylar veya yıllar sürebilir. Kandaki A vitamini seviyesi eksikliğinin saptanmasında önemlidir.

Gece körlüğü; Gözün düşük ışıklı ortamlarda görme kabiliyetinin azalmasıdır. Özellikle gece araba kullanmada zorlanma gözlenir.

Göz kuruluğu (Kseroftalmi); Gözün yüzeyi ve kornea tabakasındaki epitel dokusunda dejenerasyonlar oluşmaktadır ve bu da görme bozukluğuna neden olur. Gelişmemiş ülkelerde her yıl yaklaşık 500.000 çocuk A vitamini eksikliği nedeniyle kör olmaktadır.

A vitamini noksanlığında; akciğerlerde, deride, idrar kanalında ve diğer epitel yüzeylerde enfeksiyonlar ortaya çıkar. Vücudu bakteriler ve diğer patojenler kaplar ve A vitamini eksikliğinden kaynaklanan enfeksiyonlar ölümlere neden olabilir.

– A vitamini eksikliği nedeniyle kemik gelişimi durur ve bu da çocukların büyümesini engeller.

A vitamini neden gereklidir?

Gereksinimi; Bitkilerde, sarı, turuncu veya kırmızı gibi renklerde pigment maddeleri bulunur. Bunlara karoten adı verilir. 400 farklı karoten vardır ve bunlardan çok azında “A vitamini aktivitesi” bulunur. Karotenler iki A vitamininin birbirine eklenmiş görünümünün dedir. Gıdalardaki karotenler enzimler aracılığıyla bağırsak duvarında A vitaminine parçalanırlar. Karoten grubundakilerinin hepsi A vitaminine çevrilmez ve çevrilenlerin A Vitamini etkinliği de farklıdır. Betakaroten (yeşil yapraklı bitkiler, havuç, kavun ve papayada bulunur) en fazla A vitaminine dönüşendir.

A vitamini nelerde bulunur?

Genelde alınan A vitaminlerinin yarısı hayvansal gıdalardan gelir. Özellikle süt ürünleri A vitaminiyle zenginleştirilmiştir. Karaciğer iyi bir A vitamini kaynağıdır. Çünkü bu organ A vitaminin depolandığı yerdir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here