Ana sayfa Her telden... Biberiyenin faydaları nelerdir?

Biberiyenin faydaları nelerdir?

0

Biberiye neye iyi gelir?

– İnfüzyon şeklinde kullanıldığında tansiyonu yükselttiği bilinmektedir. Bu nedenle hipertansiyonda kullanımı tavsiye edilmez.

– Hipertansiyon hastaları Rosmarinus officinalis L. preparatlarını içeren sıcak banyoları dahi kullanmaktan kaçınmalıdır.

İncinmiş veya burkulmuş ayak bileğine haricen sarılarak kullanımı bilinmektedir.

Karaciğer iltihabında Bilecik’te halk arasında biberiye yaprakları 1 yemek kaşığı alınıp 2 su bardağı suda kaynatıldıktan sonra süzülür ve içilir.

Adet düzenleyici olarak yapraklarından dekoksiyon yöntemiyle çayı hazırlanarak günde 3 kez Muğla yöresinde önerilir. Ayrıca vazodilatör etkisinden faydalanmak için de aynı şekilde hazırlanan çayının kullanımı yörede yaygın olarak kullanılır.

– Halk arasında yaprakları dahilen kabızlık durumda ve sindirim sistemi rahatsızlıklarında uyarıcı olarak kullanılır. Safra ve idrar artırıcı olarak kullanımı da bilinmektedir. Hazımsızlıkta günlük dozu 4-6 g olacak şekilde bitki veya 10-20 damla uçucu yağın kullanılması önerilir. Uçucu yağının haricen aromaterapide kullanımı mevcuttur.

Hazımsızlıkta, romatizmal ağrılarda ve dolaşım sistemi rahatsızlıklarında destekleyici olarak kullanımı önerilir. Romatizmal ağrılarda önerilen banyo uygulamasında 50 g bitki kullanılması gerekir.

– Halk arasında haricen yara tedavisinde kullanılabilir. Açık ve geniş yaralarda kullanılması sakıncalıdır. Manisa’nın Alaşehir ilçesinde halk arasında toprak üstünde kalan kısımları suda kaynatılıp süzülerek haricen yara tedavisinde kullanılır.

Kilo vermek amacıyla Muğla’nın Dalaman ilçesinde ve Bilecik’te halk arasında biberiye yaprakları suda kayantılıp süzülerek hazırlanan çayı günde 3 kez tüketilir.

– Halk arasında su içinde kaynatılıp hazırlanarak nefes darlığı, öksürük gibi şikayetlerde kullanılır. Sakinleştirici olarak da önerildiği bilinmektedir.

Sakinleştirici amaçla biberiyenin toprak üstünde kalan kısımları sıcak suda bekletilip süzüldükten sonra çay olarak dahilen Uşak’ta halk arasında tüketilir. Sakinleştirici olarak banyo suyuna katılabilir.

– Yağı gaz söktürücü olarak kullanılır. Mafsal romatizmasında ağrılara karşı haricen kullanılır.

– Likör, sabun ve kozmetik sanayiinde koku verici olarak kullanılır. Ayrıca yemeklerde baharat olarak tercih edilir.

Biberiye bulunan ilaçlar hangileridir?

Sancison Aqua Damla 50 ml şişe/kutu

– Papatya, biberiye, nane, anason, rezene, stevia, oğul otu, içerir.

– Bebek ve çocuklarda ihtiyaç olduğunda gün içinde 3-4 kez 3-4 damla kullanılır. Yetişkinlerde bu doz 3-4 kat artırılabilir.

– Ağızdan damla şeklinde uygulanır.

– Phytolife firması tarafından temin edilmektedir. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından izinlidir.

Unadix 5 Şurup
– 15 ml’de Agave şurubu (3,75 g ), kır iğdesi suyu (0,6 g), spirulina ekstresi (187,5 mg), doğal biberiye aroması (30 mg), doğal muz meyvesi aroması, aserol meyve ekstresi (45 mg), frenk üzümü meyve ekstresi ( 150 mg), kekik ektresi (22,5 mg), kuşburnu meyve ekstresi (75 mg) içerir.

– 3 yaşından büyük çocuklarda bağışıklık sistemini kuvvetlendirici amaçla doğal gıda takviyesi olarak kullanılır.

– DK İLAÇ firması tarafından temin edilmektedir. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından izinlidir.

Biberiyenin kimyasal yapısı nasıldır?

Uçucu yağ, rosmarinik asit, fenolik diterpenler, flavonoitler, triterpenler. Yağında terpenlerden %15-30 cineol, %5-10 kamfen, %10-20 borneol, bornilasetat ile pinen bulunur.

Biberiyenin diğer isimleri nedir?

Beyaz püren, Hasalban, Kuşdili

Biberiye bitkisi hangi familyadandır?

BeğenmedimBeğendim (No Ratings Yet)
Loading...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here