Ana sayfa Her telden... Alıç nedir? Alıçın faydaları nelerdir?

Alıç nedir? Alıçın faydaları nelerdir?

0

Alıç neye iyi gelir?

– Halk arasında sakinleştirici, spazm giderici, idrar söktürücü ve kabızlığa karşı kullanımları bilinmektedir. Doğu Anadolu’da meyvelerinin dekoksiyon şeklinde kaynatılıp süzülerek hazırlanan çayı veya meyveleri doğrudan yenerek sedatif ve antispazmodik etkisinden dolayı halk arasında kullanılır.

– Rize’de geleneksel olarak alıç meyvelerinin kuvvet verici amaçla kullanıldığı yapılan etnobotanik çalışmalarda kaydedilmiştir.

– Literatürlerde alıç bitkisinin ağrı kesici, sakinleştirici, nefes açıcı olarak kullanıldığı kayıtlıdır. Sakarya’nın Geyve ilçesinde nefes darlığında alıç meyveleri dekoksiyon şeklinde çayı hazırlanıp soğutulduktan sonra günde 1-2 bardak olacak şekilde içilir.

Alıçın faydaları nelerdir?

– Doğu Anadolu’da geleneksel olarak alıç meyveleri suda kaynatılıp süzülerek hazırlanan çay kalp rahatsızlıklarında dahilen kullanılır. Elazığ’ın Maden ilçesinde alıç bitkisinin olgunlaşmış meyvelerinden veya çiçeklerinden infüzyon yöntemiyle hazırlanan çayı dahilen kalp rahatsızlıklarında kullanılır. Elazığ’da kalp rahatsızlıklarında %5 oranında dekoksiyon şeklinde hazırlanan çayının kullanımı da yaygın olarak halk arasında bilinir. Aynı yörede kardiyak problemlerde meyveleri sıcak suda bekletilerek süzülüp hazırlanan çayın dahilen kullanılması da bilinen tedavi yöntemlerindendir.

– Erzincan’ın Ergani Dağı çevresinde halk arasında hipertansiyon ve kalp rahatsızlıklarında taze çiçekleri ve filizleri dekoksiyon şeklinde suda kaynatılıp çay şeklinde dahilen tüketilir.

– Malatya’da kalp rahatsızlıklarında bitkinin çiçekleri kısa süreli sıcak suda bekletilerek infüzyon yöntemiyle hazırlanan çayı sabahları aç karnına 1 bardak içilir.

– Şanlıurfa’da kurutulmuş alıç meyveleri ve yaprakları kaynamış suda kısa süre bekletilerek hazırlanan çayı dahilen tansiyon düşürücü olarak günde 2-3 bardak kadar tüketilir. Ayrıca hazırlanan bu çayın kalp hastalıkları ve damar sertliği durumlarında da kullanıldığı literatürlerde kayıtlıdır.

– Taze meyveleri kalp ve damar tıkanıklığı rahatsızlıklarında, dekoksiyonu yapılarak elde edilen çay ise halk arasında tansiyonu düşürmek amacıyla kullanılır. Meyveleri doğrudan yenilerek de hipotansif etki gözlenir.

– Kurutulmuş meyvelerden hazırlanan dekoksiyon da tansiyon düşürmek için kullanılır. Dekoksiyonun hipotansif etkisinin idrar söktürücü özelliğinden kaynaklandığı düşünülebilir.

– Balıkesir’de alıç meyveleri kalp ve tansiyon rahatsızlıklarında geleneksel olarak kullanıldığı literatürlerde kayıtlıdır.

– Afyon’da geleneksel olarak alıç çiçekleri tansiyon düşürücü ve kalp atımını düzenleyici olarak kullanılır.

– Edirne’nin Keşan ilçesinde halk arasında kalp yetmezliği rahatsızlığında bitkinin yaprakları suda kaynatılıp süzülerek dahilen kullanılır.

– Kırklareli yöresinde bitkinin çiçeklerinden dekoksiyon yöntemiyle hazırlanan çay 15 gün boyunca günde 2 kez 1 bardak olacak şekilde dahilen tüketilmesi önerilir. Çiçeklerinden (Flos Crataegi) hazırlanan öz, sakinleştirici ve tansiyon düşürücü olarak kullanılır. Bu etkinin içerdiği aminlerden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Kardiyovasküler hastalıklarda Nevşehir’in Ürgüp ilçesinde halk arasında bitkinin yaprakları ve çiçekleri sıcak suya atılıp biraz bekletilip süzüldükten sonra çay şeklinde dahilen tüketilir.

– Zehirli bileşik içermediğinden, kalp atımını düzenleyici olarak, güvenle uzun süre kullanılabilir. Digitalis gibi bitkilerin preparatları zehirli ve tehlikeli olabileceği için sadece standardize edilmiş preparatların güvenli dozlarda kullanılması önerilir. Alıç meyve ve çiçekleri ise infüzyon şeklinde rahatlıkla içilmesi önerilebilir, evlerde bulundurulabilir. Günümüzde kalp hastalıklarında tercih edilen birçok preparatı mevcuttur.

– Kurutulmuş çiçeklerinden hazırlanan infüzyon da dahilen kalbi güçlendirmek için önerilir. Yalova’da geleneksel olarak kardiyotonik olarak çiçek veya yaprakları sıcak suda kısa süreli bekletilerek hazırlanan çayın dahilen kullanımı önerilir.

– %2 şeklinde hazırlanan infüzyonu günde 2-3 bardak olarak veya ezilip toz olarak tüketilebilir. Bu şekilde sedatif, antispazmodik, kalp hareketlerini düzenleyici ve hipertansiyonda halk arasında kullanımı vardır.

– Çiçek ve meyvelerinin kalp kuvvetlendirici ve tansiyon düşürücü etkili olduğu bilinmektedir. Kardiyotonik etkisi içerdiği triterpen asitlerden dolayıdır.

– Diyarbakır’da halk arasında çiçeklerinden hazırlanan ekstreler sakinleştirici olarak ve uykusuzluğa karşı kullanılmasının yanında hipertansiyonda da kullanılır.

– Gaziantep yöresinde çiçek ve meyvelerinden hazırlanan infüzyon veya dekoksiyonun kalp üzerinde güçlendirici etkileri olduğu, kalp ritmi ve kan akımını düzenleyici olarak halk arasında kullanıldığı bilinmektedir.

Alıç ilaçları nelerdir?

Drooc Mega Q10 Kapsül
– Alıç meyve ekstresi (Howthorn berry) 400 mg , Keten tohumu (Linum usitatissimum) 200 mg, Koenzim Q10 100 mg Çoban çökerten ekstresi (Tribulus terrestris) 400 mg içerir.
– Standardize Crataegus (Alıç) ekstresi, deneysel ve klinik çalışmalarda gösterildiği gibi antienflamatuvar ve antioksidan özelliklerinden dolayı kalp damarlarındaki hasarı iyileştirir. Damarların genişlemesine bağlı olarak dolaşım rahatlar, beyin ve kalbe giden oksijenle kan akımı artar. Bundan dolayı şiddetli kalp ve göğüs ağrısında (anjina pektoris) tercih edilir. Kalp yetmezliği olan hastalarda kalbin kasılma gücünü arttırdığı için kalp atımını kuvvetlendirir.
– Kolesterol yüksekliğine bağlı gelişen damar sertleşmesini önler. Kalp krizi geçirmiş kişilerde kullanıldığında kalp kasını korur, oluşabilecek ritim bozukluklarına karşı önleyici olur. Konjestif kalp yetmezliği durumunda Crataegus ekstresinin kullanımı, 6 hafta süreyle günde 2-3 defa, 160-190 mg arasında olacak şekilde Alman Sağlık Komisyonu E tarafından onaylanmıştır.
– DR Pharma firması tarafından üretilmektedir. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından izinlidir.

Hawthorn Berry (Alıç) Kapsül
– 1 kapsülde 300 mg Hawthorn Berry (Alıç Meyvesi), 150 mg Hawthorn Berry Extract (Alıç Ekstraktı) içerir.
– Yetişkinlerde bol su ile günde bir veya sağlık personeli önerisine göre daha fazla kapsül alınabilir.
– Selmaks firması tarafından üretilir. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından izinlidir.

Avicenna Hawthorne Kapsül
– Alıç yaprağı, meyveleri ve çiçeğinin tozu, Alıç ekstraktı ve Melissa yaprağı tozunu toplamda 400 mg içerir.
– Yetişkinler için yemekle birlikte günde 2 kez 2’şer kapsül kullanılması önerilir. Hamilelerde kullanımı önerilmez.
– Medfors İlaç firması tarafından üretilmektedir. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından izinlidir.

Alıçın diğer isimleri nelerdir?

Ekşi muşmula, Edran, Geviş, Yemişen, Beyaz diken, Enişen, Geviş, Öküz göbeği, Sürsülük

Alıçın içerisinde ne bulunur?

Tanen, vitamin C, flavon türevleri (hiperozit, rutin), acı maddeler, fenolik asitler (klorojenik asit, kafeik asit), triterpen türevleri (ursolik asit, oleanolik asit), biyojen aminler (kolin, asetilkolin, trimetilamin), steroller ve mineraller içerir.

Alıç hangi familyadandır?

Rosaceae

BeğenmedimBeğendim (No Ratings Yet)
Loading...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here