Ana sayfa Sağlık Ahududu ketonu nedir?

Ahududu ketonu nedir?

0

Ahududu ketonu kırmızı ahududun (Rubus idaeus) içeriğinde bulunan bir aromatik bileşiktir. Kimyasal yapısı obezite ve lipid metabolizmasının üzerinde etkisi olan kapsaisine (acı kırmızı biberde de bulunan) ve sinefrine benzer. Bu yüzden ahududu ketonun lipid metabolizmasının üzerinde etkisi olabileceği, ağırlık artışını önleyebileceği düşünülmüştür. Ancak bu etkisini kanıtlayan çalışma yoktur.

Ahududu ketonunun insanlar üzerinde etkisini inceleyen sadece bir klinik çalışma vardır. Bu plasebo kontrollü, randomize çalışmada 70 obez bireye ya Prograde Metabolism (METABO) olarak tanılan zayıflama amaçlı besin takviyesi veya plasebo verilmiştir. Bu ürünün içeriğinde ahududu ketonu ile birlikte, kafein, bitter orange, zencefil, sarımsak, kırmızı biber, L-teanin, biber, B- vitamin ve krom’da bulunmaktadır. Sekiz hafta süren çalışmada, katılımcılara hem diyet hem de orta düzeyde egzersiz yaptırılmıştır. Araştırmacılar METABO’yu kullanan grupta, plasebo grubuna göre, ortalama 1.5 kg daha fazla vücut ağırlığı kaybı ve yağ kütlesinde azalma saptamışlardır. Ancak, 70 katılımcı olarak başlayan çalışmada 25 katılımcı çalışmayı bırakmıştır ve bu sonuçlar sadece 45 katılımcı için geçerlidir. Katılımcıların hiç birinde yan etki görülmemiştir. Bu çalışma ahududu ketonun etkilerini belirlemek için yetersizdir, çünkü METABO’nun içeriğinde birçok madde mevcuttur.

Ahududu ketonunun hem yan etkilerini hem de vücut ağırlığı üzerindeki etkisini anlamak için daha fazla araştırma gerekmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here