Ana sayfa Her telden... Sumak nerede yetişir? Hangi bölgede, hangi illerde yaygındır?

Sumak nerede yetişir? Hangi bölgede, hangi illerde yaygındır?

0

Çalı ya da küçük ağaç tipi bir bitki olan sumak gövdesi kalın değildir ve boyu 3 metreye kadar ulaşabilir. Ülkemizde çeşitli bölgelerde bulunmasına rağmen en çok Şırnak bölgesi ve Akdeniz Bölgesi‟nde yetişmektedir. Sumak bitkisi yapraklarını kışın döker, başlangıçta yeşil olan meyvesi, sonbaharda kırmızı renk alır. Sumaktan elde edilen yaprak ve meyvelerin tedavi edici özelliği vardır. Kırmızı renkli bu meyve kısmı kurutulup sofra tuzu ile öğütülür ve baharat olarak kullanılır. Salatalara ve bazı yemeklere ekşimsi tat vermesi için katılır. Aynı zamanda sıcak yaz günlerinde vücutlarını serinletmek için sumak limonatası yapılarak içilir. Serinletici etkisi vardır.

Bol miktarda C vitamini içeren bu yararlı baharat bol miktarda antioksidan içerir. İştah açıcıdır ve sağlığımız için çok önemli faydaları vardır. Kandaki şeker miktarını düzenleyici etkisi vardır ve hazmı kolaylaştırıcı etkisi vardır. Aynı zamanda da kalp damar dostudur ve kolesterolü de düzenler.

Belirli ölçülerde tüketildiğinde faydalı bir bitkidir. Fakat unutulmamalıdır ki her şeyin fazlası zarardır. Fazla sumak tüketilirse kabızlığa neden olabilir. Yüksek tansiyon yani hipertansiyonu olan kişilerin kullanması zararlıdır. Ayrıca bazı sumak türleri zehirli olabilir, rastgele toplanarak tüketilmemelidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here