Ana sayfa Spor Sporcuların protein kullanımı hakkında bilinmeyenler

Sporcuların protein kullanımı hakkında bilinmeyenler

0

Protein nedir?

Sporcular arasındaki yaygın inançlardan birisi de proteinlerden zengin yiyecek tüketiminin (özellikle hayvansal kaynaklı) vücut kas kitlesinde artışa neden olacağıdır. Diyetle alınan proteinler, kas kitlesinin gelişimi için gerekli amino asitleri sağlarlar. Alınan amino asidi glikoneogenezis işleminde glikozun sentezlenmesi için metabolik tercih oluşturur. Uzun süre devam eden egzersizlerde alınan glikoz siklusu karaciğer tarafından salınan toplam glikozun yüzde 40 ile yüzde 50‟sini temsil eder. Proteinler vücutta büyüme ve gelişme, oksijen taşımak, hastalıklarla mücadele etmek, vücudun çalışmasında görev alan enzimler ve hormonların yapımı, esansiyel hareket, dokuları birleştirici olarak hareket etmek, kanı pıhtılaştırmak bir haberci olarak hareket etmek gibi başlıca görevleri vardır.

Proteinlerin performansa etkisi

Gereksinimden fazla alınan proteinin metabolizması sonucunda fazla miktarda artık ürün azot oluşacağından karaciğer ve böbreklere fazla yük biner, böbrek taşlarına, kemik bozukluklarına neden olabilir. Artık ürünler idrar üre halinde dışarı atıldığında su ve potasyum, kalsiyum, magnezyum gibi mineral kayıplarına yol açabilir. Vücutta kullanılmayan protein fazlası yağa dönüşür ve istenmeyen kilolara neden olur. Dönüşüm esnasında gereksiz enerji harcaması meydana gelir. Protein yetersizliği günlük diyetle alınan protein miktar ve kalite yönünden gereksinimi karşılamamasından oluşur. Nedenler arasında ekonomik koşulların yetersiz olması, dengesiz ve beslenme hastalıkları sayılabilir.

Uzun süreli yetersizlikler de vücut kendi dokularındaki proteini kullanmak zorunda kalır. Büyüme yavaşlar ve durur, vücut ağırlığı azalır, halsizlik, anemi ve ödem oluşur. Antikor yapımı azaldığı için hastalıklara karşı direnç azalır, iyileşme geç olur. Demir, kalsiyum ve A vitamini gibi besin ögelerinin kullanımı azalır. Protein yetersizliği de, fazlalığı da sporcunun performansını olumsuz yönde etkiler.

Sporcuların protein kullanımı

Yakıt olarak kullanılan, enerjinin sadece yüzde 5-10‟u proteinlerden karşılanır. Proteinler, sporcuların performansını artmasında ve sağlıklarının korunmasının da önemli yeri vardır. Proteinlere kas onarımı ve koruması için de gereksinim vardır. Kas gelişimi sadece diyetle daha fazla protein tüketmekle değil, kuvvet egzersizleriyle uygulanır. Protein için önerilen miktar (0.8 g/kg) çoğu aktif kişinin gereksinimini karşılamaktadır. Dayanıklılık ve kuvvet sporu yapan müsabaka sporcuları, daha fazla proteine gereksinim duyabilir. Dayanıklılık sporcularının gereksinimleri günde 1.2-1.4 g/kg‟dır. Kuvvet sporcuların gereksinimi ise yeni kas proteinlerinin oluşumu için günde 1.2-1.7 g/kg‟dır. Bu miktar fazla gibi görülebilir. Fakat tipik bir sporcu diyetinin sağladığından daha fazla değildir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here