Ana sayfa Her telden... Nanenin faydaları nelerdir?

Nanenin faydaları nelerdir?

0

Nane neye iyi gelir?

– Bodrum’da halk arasında yapraklarından elde edilen infüzyon dahilen tansiyon düşürücü amaçla kullanılır.

– Suda kaynatılarak tansiyonun düzenlenmesi ve kolesterol için önerilir.

– Anamur’da mide bulantısı ve bağırsak rahatsızlıklarında yapraklarından hazırlanan infüzyon dahilen kullanılır. İnfüzyon yarım litre suya 2 kaşık nane yaprağı tozu eklenerek hazırlanır. Aynı bölgede taze nane yaprakları bağırsak solucanlarını düşürmek için doğrudan yenilerek tüketilir.

– Bodrum’da karın ağrılarına karşı yapraklarından hazırlanan infüzyon dahilen kullanılır.

– Limon suyu ve Origanum majorona (sebzo) katılarak nane yapraklarıyla hazırlanan dekoksiyonu mide üşütmesinde ve ağrılarında halk arasında kullanılır.

Karın ağrısı, mide bulantısı gibi durumlarda Edirne’nin İpsala ilçesinde halk arasında nane yaprakları suda kaynatılıp süzülerek günde 1 su bardağı olarak tüketilmesi önerilir.

– Mide ağrısında yurdumuzda geleneksel olarak yapraklarının sıcak suda bekletildikten sonra süzülüp çay şeklinde dahilen kullanıldığı bilgisi literatürlerde kayıtlıdır. Mide bulantılarına karşı, antiseptik, ferahlık verici, aromatik koku amaçlı olarak nane esansı günde 2-10 damla kadar bir şeker parçası üzerine damlatılarak kullanılır.

– Dahilen sindirim sistemi problemlerinde ve şişkinlik gibi gaz sorunlarında, mide-bağırsak spazmlarında kullanımı vardır. Ayrıca soğuk algınlığı ve öksürük tedavisinde de kullanılır.

– Haricen inhalasyon şeklinde öksürük ve soğuk algınlığında, kas kasılması ve kramplarda kullanımı olduğu bilinmektedir. İnhalasyonu sıcak suya 3-4 damla ilave edilerek hazırlanır.

Soğuk algınlığı ve nezlede Malatya’da halk arasında geleneksel olarak nane yaprakları suda kaynatılıp süzüldükten sonra günde 3 kez 1 bardak olarak tüketilir. Benzer şekilde nane yapraklarından dekoksiyon yöntemiyle hazırlanan çayın soğuk algınlığında kullanımı Uşak’ta halk arasında yaygın kullanılan tedavi yöntemlerindendir.

Nezle ve grip gibi rahatsızlıklarda Antalya’nın Akseki ilçesinde nane çayı rahatlamak için kullanılır.

– Muğla’nın Dalaman ilçesinde yöresel olarak nane yaprakları suda kaynatılarak hazırlanan çayı üst solunum yolu rahatsızlıklarında günde 1 bardak olarak tüketilir.

– Nane yağı içeren preparatlar, bebeklerin ve küçük çocukların yüz ve burun bölgelerine uygulanılmasından kaçınılmalıdır. Gırtlak ve bronşiyal spazma bağlı astım gibi ataklar görülebilir.

– Uçucu yağının karminatif, antispazmodik, bulantı ve kusma, ameliyat sonrası kusmaya karşı, irrite kolon sendromu tedavisinde, dispeptik sıkıntılarda halk arasında kullanımı vardır.

– Antiseptik, serinletici, spazmolitik ve karminatif etkileri mentolden kaynaklanır.

– Malatya’da geleneksel olarak halk arasında antispazmodik etkisinden dolayı yapraklarından hazırlanan dekoksiyonun günde 3 kez 1 bardak olarak kullanıldığı literatürlerde kayıtlıdır.

Ağız kokusunda taze yaprakları ağızda ezilerek yenir. Gaz ve mide sorunlarında kurutulmuş yapraklarından hazırlanan infüzyon dahilen kullanılır. İnfüzyonu %4-5 şeklinde hazırlandıktan sonra günde iki kez birer bardak tüketilir.

– Nevşehir’in ürgüp ilçesinde yapılan etnobotanik çalışmalarda da halk arasında ağız kokusunda yapraklarının çiğnenerek koku giderici amaçla kullanıldığı bilgisi literatürlerde kayıtlıdır.

Kilo vermek amacıyla Edirne’nin İpsala ilçesinde nane yaprakalrı suda kayantılıp süzüldükten sonra günde 2 su bardağı olarak içilir.

– Uçucu yağ mentol içerğine bağlı olarak hafif hassasiyete sebep olabilir. Bu nedenle nane yağının taşıyıcı bir yağ ile seyreltildikten sonra kullanılması önerilir. Seyreltimeden kullanılması durumunda deride irritasyona sebep olmaktadır.

– Nane yaprakları kurutularak yemeklerde baharat olarak kullanılır.

– Şekercilik ve gıda endüstrisinde nanenin kullanımı yaygındır.

Nane içeren ilaçlar hangileridir?

Buğumentol Buğu 40 g şişe

– Mentha piperita L. yağı, Okaliptol (%5), Menthol (%2.5), Terementi yağı (%5) ve yardımcı madde olarak alkol içerir.

– Antiseptik etkisini, solunum yolları mukozasının kıvrım yerlerine hızlıca ulaşarak gösterir.

– Doğafarma firması tarafından temin edilir. Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmıştır.

Colpermin Kapsül

– Mentha piperita L. (İngiliz Nanesi) yağı 187 mg içerir. Kalın barsak spazmında, irritabl kolon sendromunda, gaz giderici ve sancılara karşı kullanmı önerilir.

– Kalın barsak spazmında, irritabl kolon sendromunda, gaz giderici ve sancılara karşı kullanmı önerilir.

– Yemeklerden yaklaşık 1 saat önce günde 3 kez, 1 kapsül alacak şekilde, kullanımı önerilir.

– Semptomların 1-2 hafta içinde iyileşmesi beklenir. 15 yaş altı çocuklarda doktor tavsiyesi olmadan kullanımı tavsiye edilmez.

– ADEKA ilaç firması tarafından temin edilmekte iken artık ithal edilmemektedir. Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmıştır.

Nanenin diğer isimleri nelerdir?

Nane, Biberi nane, Fülfüli nane, Bahçe nanesi, İngiliz nanesi

Nane hangi familyadandır?

Lamiaceae

Nanenin içerisinde hangi bileşenler bulunur?

Tanen, rezin ve uçucu yağ (%0.5-1) taşımaktadır. Uçucu yağ içinde terpenler, serbest ve ester halinde menton (%8-10), mentol (%40-60) ve mentofuran bulunmaktadır.

BeğenmedimBeğendim (No Ratings Yet)
Loading...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here