Ana sayfa Her telden... Kırmızı biberin faydaları nelerdir?

Kırmızı biberin faydaları nelerdir?

0
Kırmızı Biber

Kırmızı biber neye iyi gelir?

Kalp rahatsızlıkları ve çarpıntı gibi durumlarda koruyucu amaçla dahilen kullanımı bilinmektedir. Çeşitli türlerinin ise tip 2 diyabette ve buna bağlı oluşan hipertansiyondaki etkileri araştırıldığında yeni tedavi seçeneği olabilecekleri görülmüştür.

– Halk arasında romatizma ve sindirim rahatsızlıklarında kullanımı yaygındır.

İdrar artırıcı amaçla meyvelerinin kullanıldığı bilgisi literatürlerde mevcuttur.

İştah açıcı, uyarıcı ve idrar artırıcı olarak dahilen günde 1-2 g toz şeklinde bal ile karıştırılarak kullanımı önerilir. Ayrıca gastrointestinal rahatsızlıklarda, peptik ülserde, deniz tutması gibi durumlarda da dahilen kullanımı vardır.

Mide ağrılarına karşı Orta Anadolu’da C. annum meyveleri toz edilip süt ile birlikte pişirilerek doğrudan içilmesi önerilir.

Romatizma ağrılarında, kas spazmlarında, kan toplayıcı etkilerinden dolayı haricen kullanılabilir.

– Kapsaisin içerdiğinden 2 günden sonra kullanımı önerilmez. Kullanımını takiben 14 gün içinde yeni uygulamaya başlanmaz. Hassas sinirlere zarar verebilir.

– Toksik dozları tehlikeli hipotermiye neden olabilir.

– Meyveleri Doğu Karadeniz’de ezilip toz edilerek baharat olarak yiyeceklerde kullanılır. Ayrıca toz edilmiş meyvelerinin kan temizleyici olarak da kullanımı vardır.

Kırmızı biberin içerisinde ne vardır?

Askorbik asit ve flavonoid içerir. Yapraklarında flavonoit glikozitleri bulunur. Meyvelerinde karotenoitler, apokarotenoitler, nordihidrokapsaisin, dihidrokapsaisin, kapsaisin, vanillil dekanamid ve homodihidrokapsaisin gibi kapsaisinoitler, asparajin, glutamik asit ve glutamin, triptofan gibi serbest amino asitler ile askorbik asit içerir. Kök ve gövdelerinde seskiterpenler; tohum zarfında ise karoteonoid esterleri bulunur.

Kırmızı biber olan ilaçlar hangileridir?

Thermogenic Complex With Svetol
– Capsicum annuum L. ekstresi 25 mg, L-Metiyonin 25 mg, inozitol 12,5 mg, kolin bitartarat 12,5 mg, Coffea arabica L. çekirdek ekstresi 200 mg, Thea sinensis L. yaprak ekstresi 25 mg, Piper nigrum 2,5 mg, krom pikolinat 75 mcg içerir.

– Aşırı kilo ve obezitede kilo vermeyi desteklemek amacıyla harcanan enerjinin artırılması amaçlanır. Bu şekilde vücutta enerji tüketimini artırarak zayıflamaya yardımcı bir üründür.

– Günde 2 kapsül yemekle birlikte alınması önerilir.

– Solgar firması tarafından temin edilir. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından izinlidir.

Kırmızı biber hangi familyadandır?

Solanaceae

BeğenmedimBeğendim (No Ratings Yet)
Loading...

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here