Ana sayfa Her telden... Badem ağacı nerede yetişir? Hangi bölgede, hangi illerde yaygındır?

Badem ağacı nerede yetişir? Hangi bölgede, hangi illerde yaygındır?

0

Badem, gülgiller ailesindendir. Badem bitkisi mart ile nisan ayları arasında pembe ve beyaz çiçekler açar ve 5 ila 12 metre yüksekliğinde acı ve tatlı olarak 2 farklı türde olan bir ağaçtır. Bademin ana vatanı Güney Çin‟dir. Zamanımızda bu ağaç genelde ılıman ve sıcak iklimlerin hâkim olduğu ülkelerde yetiştirilmekte ve doğal olarak yetişmektedir. Ülkemizde ise hemen hemen ülkenin her bölgesinde yetişir. Meyvelerin olgunlaşmasının ardına tahta kadar sert olan dış kabuklar kırılmak sureti ile elde edilir. Elde edilen badem kuruyemiş, tatlı ve ilaç olarak kullanılır. Ayrıca badem Avrupa mutfağında balık ile birlikte servis yapılmaktadır. Badem yağı elde etmek için bademin tohumları soğuk bir ortamda pres ile sıkılır. Lokum, çikolata, bademezmesi ve şurupların yapımında, ilaç olarak ve bazı besinlerde tat ve koku verici olarak kullanılır. Badem kabukları toz haline getirilip su ile karıştırılır ve boğaz ağrısı ile anjine iyi gelir. Badem tüketimi koroner kalp hastalıkları riskini azaltmaktadır. Badem bor minerali bakımından zengin olduğundan kemikleri güçlendirir ve içindeki kalsiyum sayesinde kemik erimesini önlemede yardımcı olur.

Bademden elde edilen yaprak ve kabuklar karaciğere öksürüğe iyi gelir. Kabuğunun aynı zamanda idrar söktürücü özelliği vardır ve ateşi düşürmeye yardımcı olur. Bademin yağı hafif yanıklarda cilde sürülür ise deride su toplanmasını engeller. Badem yağı cilt için çok iyi bir besleyici ve yumuşatıcıdır.
Tatlı badem, gerek taze, gerek kuru yemiş olarak çok lezzetli ve sevilen bir meyvedir; ayrıca, çeşitli şekerlemeler ve güzellik malzemeleri yapımında kullanılır. Badem şekeri, badem kurabiyesi, ezmesi, sübyesi, helvası, badem sütü, kirpikler için besleyici badem yağı ve cilt yumuşatıcı sabunlar bulunmaktadır.

Ilık ve yumuşak iklimi sever. Ağacın yaprakları, beyaz ve ince bir tüy tabakasıyla kaplıdır. Tatlı bademin pembe renkteki güzel ve hoş kokulu çiçekleri, ilkbaharın en güzel müjdecisidir. Badem, A, B, C ve E vitamini, demir, kalsiyum, potasyum, fosfor, lif, az miktarda protein ve yüksek miktarda yağ içerir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here