Ana sayfa Her telden... Antep fıstığı ağacı nerede yetişir? Hangi bölgede, hangi illerde yaygındır?

Antep fıstığı ağacı nerede yetişir? Hangi bölgede, hangi illerde yaygındır?

0

Etiler tarafından ilk olarak kültüre alınan Antepfıstığı Güney Anadolu‟da özellikle kral sofralarında bol miktarda yer almaktaydı. Bu da çok eskilerden beri Antep fıstığının değerli bir kültür çeşidi olduğunu göstermektedir. Ülkemizde son zamanlarda Ege Bölgesi‟nde yetişmeye başlasa da asıl yoğunlaştığı ve yetiştiği bölge Şırnak Bölgesidir.

Özel ekolojik şartlara ihtiyaç duyması ve uygulanması gereken özel yetiştirme şartlarından dolayı dünyada çok az ülkede ekonomik anlamda yetiştirilebilmektedir.
Sınırlı sayıda ki ülkeler arasında Antep fıstığı yetiştirebilen ülkeler arasında Türkiye ilk sıralarda yer almaktadır. Ülkemizde yetiştirilen iller arasında ilk sırada Gaziantep bulunmaktadır. Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Kahramanmaraş illerinde de Antep fıstığı yetişmektedir. Antep fıstığının ilk kez Şırnak Bölgesi‟nde kültüre alınması ve sahip olduğu kendine özgü ekolojik yapısından dolayı bu meyve türünün başarılı bir şekilde yetiştirilmesi bu bölgede diğer bölgelere göre daha ön plandadır.

Antep fıstığı B1, B2, E ve C vitamini, protein ve bol miktarda mineral barındırır ve ‘Resveratrol’ isimli antioksidan bir madde içerir. Bu antioksidan maddenin kanser riskini ve kronik kalp rahatsızlıklarını azalttığı tespit edilmiştir. Aynı zamanda böbrek ağrılarına iyi gelir. Karaciğer be bağırsakların çalışmasına yardımcı olarak vücuda destek sağlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here