Ana sayfa Her telden... Alıç nerede yetişir? Hangi bölgede, hangi illerde yaygındır?

Alıç nerede yetişir? Hangi bölgede, hangi illerde yaygındır?

0

Yabani bir sonbahar meyvesi olan Alıç; Ormanlarda, derelere bakan yamaçlarda ve taşlık yerlerdeki çalılıklar içinde yetişmektedir. 10 metreye kadar yükselebilen dikenli dallara sahip bir ağaçtır. Ekşiden, elma tadına kadar çok çeşitli tatlara sahip bir meyvedir. Yuvarlak bir görünümü olan ve kırmızı, beyaz, sarı, yeşil, pembe tonlara sahip değişik türde meyveleri rengine göre değişik tatlar içermektedir. Anadolu coğrafyasında pek çok türü mevcuttur. Antioksidan olarak zengin bir meyvedir. Ormanlık ve çalılık yerlerde yetişmektedir. Bir çok vitamin içerir ve C vitamini başta gelir. Alıç da bulunan çiçekten yapılan çay ve alıcın meyvesinin direk tüketilmesi kalp krizini azaltmaktadır.

Her tür iklime sahip yerlerde yetişebilir özel bir iklim isteği yoktur hatta karasal iklim özelliği olan yerlerde dahi yetişebilir. Alıç meyvelerinin olgunlaşması Eylül- Ekim aylarındadır. Türkiye‟de 17 çeşidi vardır ama doğal olarak en çok yayılışı olan Crataegus monogyna türüdür.

Alıcın meyvesinin damarlardaki tıkanıklığa iyi geldiğini, kalbi ferahlattığı ve rahat kan akışı sağladığı bilinmektedir. Uykusuzluğa iyi geldiği için depresyon tedavilerinde de kullanılır.

Meriçli tarafından yapılan bir çalışmada alıç türlerinin meyve, çiçek ve yapraklarının bitkisel ilaçların yapısında kullanıldığı özellikle Crataegus monogyna türünün tıbbi olarak önemli olduğu bildirilmiştir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here