İçeriğe geç

Zencefil faydaları nelerdir?

Kategori: Her telden...

Zencefil yeşil-mor çiçekleri ve aromatik bir yeraltı gövdesi (rhizome) olan bir bitkidir. Latin ismi Zingiber officinale’dir. Asya tıbbında mide ağrıları, bulantı ve diyare için kullanılmaktadır. Amerika’da birçok sindirim sistemi, bulantı, soğuk algınlığı ve grip ilaçlarının içeriğinde zencefil yer almaktadır. Bilimsel çalışmalar zencefilin kısa dönem kullanımının gebeliğe bağlı mide bulantılarını hafiflettiğini göstermektedir. Yaygın olarak kullanılan formları arasında taze veya kuru kök, kapsüller, sıvı ekstraktları ve çaylar yer almaktadır. Küçük dozlarda alındığında nadir olarak yan etkisi görülmektedir.

Son yıllarda yapılan çalışmalarda zencefilin vücut ağırlığının üzerinde etkisi olduğunu iddia etmektedir. Saravanan ve arkadaşları deney hayvanlarına zencefil takviyesi vererek, anti-obezite etkilerini incelemişlerdir. Otuz gün süren çalışmanın ardından obez farelerin vücut ağırlığının ve insülin seviyelerinin azaldığı saptanmıştır.

Ancak hayvanların üzerinde incelenen bu olumlu etkiler insanların üzerinde görülmemiştir. Atteri ve arkadaşları yaptıkları randomize, çift körlü, plasebo kontrollü, klinik çalışmada obez kadınlara zencefil takviyesi vermiştir. 12 hafta süren bu çalışmada katılımcılar (n=80) iki gruba ayrılıp, 2 g kadar zencefil veya plasebo verilmiştir. Araştırmanın sonucunda zencefil kullanan grubun vücut ağırlığının plasebo grubuna göre farklı olmadığı saptanmıştır.

Kaynaklar
Khodaie, L.,Sadeghpoor, O. (2015) Ginger from ancient times to the new outlook. Jundishapur J Nat Pharm Prod, 10 (1), e18402.
Saravanan, G., Ponmurugan, P., Deepa, M.A.,Senthilkumar, B. (2014) Anti-obesity action of gingerol: effect on lipid profile, insulin, leptin, amylase and lipase in male obese rats induced by a high-fat diet. J Sci Food Agric, 94 (14), 2972-2977.
Ebrahimzadeh Attari, V., Ostadrahimi, A., Asghari Jafarabadi, M., Mehralizadeh, S.,Mahluji, S. (2015) Changes of serum adipocytokines and body weight following Zingiber officinale supplementation in obese women: a RCT. Eur J Nutr.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir