İçeriğe geç

Pirüvat nedir? – Zayıflama ile ilgisi nedir?

Kategori: Her telden...

 

Piruvat vücutta glikoliz yoluyla oluşan üç-karbonlu bir bileşiktir. Genelde kalsiyum ile birlikte besin desteği olarak kullanılır. Araştırmacılar piruvatın egzersiz performansını, lipolizi ve enerji harcanmasını artırarak, kilo kaybına yol acabileceğini öne sürmüşlerdir. Onakpoya ve arkadaşlarının yaptıkları bir derlemede 6 klinik çalışma incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda piruvatın kullanımının klinik açıdan anlamlı bir ağırlık kaybına neden olmadığı görülmüştür. Piruvatın kullanımı gaz, şişkinlik ve ishal gibi yan etkilere neden olabilir, ancak 6 haftadan fazla kullanılmadığında ciddi yan etkiler görülmemiştir. Ayrıca piruvatın yüksek dansiteli lipoprotein (HDL) düzeylerini düşürdüğü ve düşük dansiteli lipoprotein (LDL) düzeylerini arttırdığı gözlenmiştir.

Kaynaklar
– Jeoung, N.H., Harris, C.R.,Harris, R.A. (2014) Regulation of pyruvate metabolism in metabolic-related diseases. Rev Endocr Metab Disord, 15 (1), 99-110.
– Onakpoya, I., Hunt, K., Wider, B.,Ernst, E. (2014) Pyruvate supplementation for weight loss: a systematic review and meta-analysis of randomized clinical trials. Crit Rev Food Sci Nutr, 54 (1), 17-23.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir