İçeriğe geç

Kafein zayıflatır mı? – İşte kafeinin zayıflamaya etkisi

Kategori: Zayıflama

Kafein zayıflama amaçlı besin desteklerinde sıklıkla bulunur. Yeşil çay, guarana, kola ve yerba mate gibi bitkiler doğal olarak kafein içerirler. Bazı besin takviyeleri içerisinde sadece bitkisel içerikler yazılıp, total kafein miktarı belirtilmez. Sonuç olarak tüketiciler bu bitkileri kafein ve başka uyarıcı madde içerdiğini bilmeden, bilinçsiz bir şekilde kullanabilmektedir. Kafein merkezi sinir sistemini, kalp ve iskelet kaslarını uyaran bir maddedir. Aynı zamanda mide ve kolon aktivitelerini arttırır ve diüretik etkisi vardır. Kanda yaklaşık 6 saat kalır ve doza bağlı olarak termogenezi arttırabilir. Araştırmacılar kafeinin merkezi sinir sisteminin sempatik aktivasyonu yoluyla yağ oksidasyonunda ve diüretik etkisi ile vücut ağırlığı kaybında etkili olduğunu saptamışlardır. Ancak sürekli kafein kullanımı tolerans gelişimine neden olup bu etkilerini azaltabilir.

Genellikle kafeinin ağırlık kaybı üzerine etkilerini inceleyen klinik çalışmalar kısa sürelidir ve kafeinin etkisini başka bitkilerle birlikte incelemiştir. Uzun süreli ve kafeinin tek başına kullanımını inceleyen sadece bir çalışmaya kısıtlıdır. On iki yıllık süren prospektif gözlemsel bir çalışmada 18417 sağlıklı erkek ve 39740 kadın takip edilmiştir. Sonuç olarak kafein tüketimi arttıran ve kafein alımını azaltan katılımcılar

karşılaştırıldığında kafein tüketen bireylerde ağırlık kazanımının azaldığı bulunmuştur.
FDA günlük 400 mg kafein tüketiminin olumsuz etkileri olmadığını belirtmiştir. Yüksek dozlarda tüketildiğinde uyku bozuklukları, sinirlilik, taşikardi ve titreme gibi toksik yan etkilere neden olabilir. Ayrıca bitter orange, efedrin ve diğer uyarıcı bitkilerle birlikte bulununca bu olumsuz etkilerinin arttığı gözlenmiştir.

Kaynaklar
– Yen, M.,Ewald, M.B. (2012) Toxicity of weight loss agents. J Med Toxicol, 8 (2)
– Gurley, B.J., Steelman, S.C.,Thomas, S.L. (2015) Multi-ingredient, caffeine-containing dietary supplements: history, safety, and efficacy. Clin Ther, 37 (2)
– 78 Janssens, P.L., Hursel, R.,Westerterp-Plantenga, M.S. (2016) Nutraceuticals for body-weight management: The role of green tea catechins. Physiol Behav.
– 79 Manore, M.M. (2012) Dietary supplements for improving body composition and reducing body weight: where is the evidence? Int J Sport Nutr Exerc Metab, 22 (2)

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir