İçeriğe geç

Guarana ve Hoodia nedir? – Zayıflama etkileri nelerdir?

Kategori: Zayıflama


Guarana, latince ismiyle Paullina cupana, Brezilya’da yetişen bir bitkinin köklerinden elde edilir. İçeriğinde yüksek miktarda, kafeine benzer etkisi olan, guaranin bulunur. Ayrıca %3-6 kafein, %5-8.5 tanen, %7.8 resin, %2 lipid, %5-6 nişasta ve %1.5 renk veren ajan içermektedir.
Guarana tohumlarında yaklaşık iki kat kadar kafein bulunmaktadır. Zayıflamak amacıyla kullanılan besin takviyelerinde de kafein ile birlikte bulunmaktadır. Yüksek kafein dozuna bağlı olarak guarananın yan etkilerin arasında titreme, sinirlilik ve kalp atım artışı görülmektedir.
Uzun dönem etkilerini net olarak öğrenebilmek amacıyla daha fazla araştırma gereklidir.

Hoodia
Hoodia Gordonii Güney Afrika’da yetişen bir bitkidir. Yerel halk tarafından uzun süreli avlarda iştahı azaltmak amacıyla kullanılmıştır. Bu etkiyi deney hayvanları üzerinde gösteren bir çalışmadan sonra, ABD’de zayıflama amaçlı besin desteği olarak yaygınlaşmıştır. Hızlı yaygınlaşan bir bitki olmasına rağmen hakkında çok az bilimsel araştırma vardır ve ağırlık kaybını gerçekleştiren mekanizması henüz bilinmemektedir.
Landor ve arkadaşları randomize tek kör, randomize, plasebo kontrollü araştırmalarında katılımcıları iki gruba ayırıp 40 gün boyunca ya 3 g dondurulmuş Hoodia veya plasebo küp vermiştir. Araştırma sonunda, Hoodia kullanan grupta, plasebo grubuna göre, vücut ağırlığında anlamlı bir azalma olduğu görülmüştür. Fakat 8 katılımcıda yan etkiler gözlenmiştir. Görülen yan etkilerin arasında; kalp hızı ve tansiyon artışı, bulantı, kusma ve baş ağrısı gibi belirtiler bulunmaktadır.

Kaynaklar
Rios-Hoyo, A.,Gutierrez-Salmean, G. (2016) New Dietary Supplements for Obesity: What We Currently Know. Curr Obes Rep.
Burke, L.M., Stear, S.J., Lobb, A., Ellison, M.,Castell, L.M. (2011) A-Z of nutritional supplements: dietary supplements, sports nutrition foods and ergogenic aids for health and performance–Part 19. Br J Sports Med, 45 (5), 456-458.
Smith, C.,Krygsman, A. (2014) Hoodia gordonii: to eat, or not to eat. J Ethnopharmacol, 155 (2), 987-991.
Landor, M., Benami, A., Segev, N.,Loberant, B. (2015) Efficacy and acceptance of a commercial Hoodia parviflora product for support of appetite and weight control in a consumer trial. J Med Food, 18 (2), 250-258.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir