İçeriğe geç

Ginkgo Biloba nedir? Faydaları nelerdir?

Kategori: Her telden...

Ginko ağacı dünyadaki en eski ağaç türlerinden biridir. Ginkgo tohumları geleneksel Çin tıbbında binlerce yıldır kullanılmaktadır. Son zamanlarda ginkgo yaprağı ekstraktları astım, bronşit ve yorgunluk gibi durumlarda kullanılmaktadır. Ayrıca hafızayı geliştirdiği, Alzheimer ve diğer demans tipleri, seksüel disfonksiyon ve multiple sklerozis tedavisinde yardımcı olduğu iddiaları kullanım sıklığını arttırmıştır. Ekstraktları genellikle ginkgo yapraklarından elde edilir ve tablet, kapsül veya çay olarak tüketilir.

Ginkgo biloba ekstraktının (Egb 761) Amerika’da Alzheimer hastalığı üzerindeki olumlu etkisi ile ilgili yapılmış çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışmalarda kognitif göstergelerde olumlu etkisi bulunduğu belirtilmiştir. Yapılan bir derlemede 30’dan fazla çalışma incelenmiştir ve bunların sonucunda Alzheimer’da kognitif fonksiyon üzerinde bir etkisi olduğu ancak bunun anlamlı kabul edilmeyecek kadar küçük bir etki olduğu sonucuna varılmıştır.

Ginkgo bilobanın yan etkilerin arasında baş ağrısı, ishal, mide bulantısı, baş dönmesi veya alerjik cilt reaksiyonları yer almaktadır. Bu nedenle antikoagulant ilaç kullanan, kanama rahatsızlıkları olan veya ameliyat olan kişilerin kullanmadan önce sağlık profesyonellerine danışması gereklidir. Pişmemiş ginkgo tohumları ginkgotoksin olarak bilinen ve felçe neden olabilen bir kimyasal içerir. Ginkgo yaprağı az miktarda ginkgo toksin içerdiği için uzun süre ve fazla miktarda tüketilmesinin ölüm ile sonuçlanabileceği belirtilmiştir.

Kaynaklar
Isah, T. (2015) Rethinking Ginkgo biloba L.: Medicinal uses and conservation. Pharmacogn Rev, 9 (18), 140-148.
Nash, K.M.,Shah, Z.A. (2015) Current Perspectives on the Beneficial Role of Ginkgo biloba in Neurological and Cerebrovascular Disorders. Integr Med Insights, 10, 1-9.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir