İçeriğe geç

Forskolin ile Yohimbe maddelerinin zayıflama etkileri

Kategori: Her telden...

Forskolin, Hindistan ve Tayland gibi subtropikal bölgelerde, yetişen bitkinin (Coleus forskohlii) köklerinden izole edilmiş bir bileşiktir. Forskolin’in lipolizi artırarak ve iştahı azaltarak ağırlık kaybını gerçekleştirebileceği iddia edilmiştir.
Forskolin’in kullanımının deney hayvanlarında gıda alımını azalttığını saptanmıştır, ancak insanlarda yapılan araştırmalar yetersizdir. Ayrıca kısa süre kullanımında yan etki gözlenmemiştir. Forskolin’in uzun süre alımında etkilerini öğrenebilmek amacıyla daha fazla araştırma yapılması gereklidir.

Yohimbe, latince ismiyle Pausinystalia yohimbe, Afrika’da yetişen uzun yeşil bir ağaçtır. Yohimbine bir α-2 reseptör antagonisttir ve bu ağacın kabuğunun temel aktif bileşenidir. Birçok klinik çalışma ağacın kabuğunda bulunan yohimbinenin etkileri ile ilgilenmiştir. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda vücut ağırlığının azaltılması üzerindeki etkisi belirsiz olarak yorumlanmıştır.
Baş ağrısı, ajitasyon, hipertansiyon ve taşikardi gibi yan etkileri saptandığı için yohimbenin satışı bir çok ülkede yasaklanmıştır. Buna rağmen ABD’de diyet desteği olarak piyasada bulunmaktadır. ABD’de yapılan bir çalışmada yohimbine içeren 49 besin desteği incelenmiştir. Sadece 11 markanın etiketinde bu bileşenin varlığı doğru açıklanmıştır. Ancak belirtilen miktar, gerçek miktara göre yanlış bulunmuştur. Ayrıca 9 markanın etiketinde yohimbenin yan etkileri hakkında bir bilgi verilmemiştir.

Kaynaklar
Astell, K.J., Mathai, M.L.,Su, X.Q. (2013) A review on botanical species and chemical compounds with appetite suppressing properties for body weight control. Plant Foods Hum Nutr, 68 (3), 213-221.
Jeukendrup, A.E.,Randell, R. (2011) Fat burners: nutrition supplements that increase fat metabolism. Obes Rev, 12 (10), 841-851.
Bahmani, M., Eftekhari, Z., Saki, K., Fazeli-Moghadam, E., Jelodari, M.,Rafieian-Kopaei, M. (2015) Obesity Phytotherapy: Review of Native Herbs Used in Traditional Medicine for Obesity. J Evid Based Complementary Altern Med.
Cohen, P.A., Wang, Y.H., Maller, G., DeSouza, R.,Khan, I.A. (2015) Pharmaceutical quantities of yohimbine found in dietary supplements in the USA. Drug Test Anal.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir