İçeriğe geç

Ekinezya bitkisi nedir?

Kategori: Her telden...

Ekinezya uzun bir kullanım geçmişi olan bir bitkidir. Kökleri çay ve eksatrakt yapımında kullanılmaktadır. 1990’ların başında kullanımda olan en temel bitki bazlı antimikrobiyal ilaç olduğu belirtilmiştir. Enfeksiyonların tedavisindeki yararlı etkisinin, bir antiinflamatuvar ve immunostimulant gibi hareket etmesinden kaynaklandığı belirtilmektedir.

Ekinezya bitkisinin bilinen dokuz türü vardır, bunların hepsi doğal olarak Güney Kanada’da yetişir. En etkili olan türünün, en yaygın olarak kullanılan Echinacea purpurea, olduğu düşünülmektedir, diğer türleri arasında Echinacea angustşfolia, Echinacea pallida yer almaktadır.

Ekinezya geleneksel olarak soğuk algınlığı, grip ve diğer enfeksiyonlar için kullanılmaktadır. Enfeksiyonlar ile savaşmada, immun sistemi uyardığı düşünülmektedir. Ancak bu konuda yapılan araştırmalar bir biriyle çelişmektedir. Nadir olarak akne gibi cilt problemlerinde kullanılmaktadır. Ağız yolu ile alındığında genellikle yan etkisi görülmemiştir. Buna karşın, astım ve alerjiye yatkınlığı olan bireylerde ekinezya alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir.

Kaynaklar
Izzo, A.A., Hoon-Kim, S., Radhakrishnan, R.,Williamson, E.M. (2016) A Critical Approach to Evaluating Clinical Efficacy, Adverse Events and Drug Interactions of Herbal Remedies. Phytother Res.
Manayi, A., Vazirian, M.,Saeidnia, S. (2015) Echinacea purpurea: Pharmacology, phytochemistry and analysis methods. Pharmacogn Rev, 9 (17), 63-72.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir