İçeriğe geç

Beyaz Barbunyanın faydaları nelerdir?

Kategori: Her telden...

Beyaz barbunya veya fasulye, latince ismi Phaseolus vulgaris, Orta ve Güney Amerika’ya özgü olup günümüzde dünya çapında yetiştirilen bir bakladır. Genelde zayıflama amaçlı besin desteklerinde karbonhidrat emilimini engelleyici olarak sıklıkla bulunmaktadır. Araştırmacılar beyaz barbunyanın iştah bastırıcı, karbonhidrat sindirimini ve emilimini engelleyici etkileri olduğunu iddia etmektedir.

Onakpoya ve arkadaşlarının yaptıkları derlemede beyaz barbunyanın kullanımının klinik açıdan anlamlı ağırlık kaybına neden olmadığı görülmüştür. Yapılan çalışmaların sayısı azdır, yöntem kalitesi düşüktür ve kısa sürelidir.

Baş ağrısı, ishal, gaz ve kabızlık gibi hafif yan etkileri gözlenmiştir. Ancak hiçbir çalışma 13 haftadan fazla Phaseolus vulgaris kullanılmamıştır. Bu nedenle hem yan etkilerini hem de vücut ağırlığı üzerindeki etkisini anlamak için daha uzun süreli ve kaliteli araştırmalar gerekmektedir.

Kaynaklar
Astell, K.J., Mathai, M.L.,Su, X.Q. (2013) A review on botanical species and chemical compounds with appetite suppressing properties for body weight control. Plant Foods Hum Nutr, 68 (3), 213-221.

Onakpoya, I., Aldaas, S., Terry, R.,Ernst, E. (2011) The efficacy of Phaseolus vulgaris as a weight-loss supplement: a systematic review and meta-analysis of randomised clinical trials. Br J Nutr, 106 (2), 196-202.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir